W PONIEDZIAŁKI, ŚRODY I PIĄTKI POBIERANY JEST PEŁEN ZAKRES BADAŃ WSKAŹNIKI INR, APTT POBIERANE SĄ WE WTORKI I PIĄTKI
GRAFIK OBOWIĄZUJE OD DNIA 01.06.2024
Pracownicy Laboratorium: Pracownicy Laboratorium:
- mgr Lucyna Pniaczek
- technik Monika Moniak
Ważne informacje:
I BADANIE KRWI
- Bądź na czczo – ostatni posiłek zjedz około 18.00
- 30 minut przed badaniem wypij szklankę wody
- Przyjdź wyspany i wypoczęty
- Nie pal papierosów, nie pij kawy ani herbaty
- Zrezygnuj z aktywności fizycznej
Na badania krwi najlepiej zgłosić się rano, po spoczynku nocnym. Pacjent powinien być na czczo (w miarę możliwości należy spożyć ostatni posiłek do 18:00 dnia poprzedniego), nie wolno palić papierosów przed pobraniem. W trakcie trwania miesiączki nie zaleca się wykonywania badań. W dniu poprzedzającym badanie należy unikać obfitych i tłustych posiłków, wzmożonego wysiłku fizycznego oraz spożywania alkoholu.
30 minut przed badaniem warto wypić szklankę wody. W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem. Należy poinformować personel w punkcie pobrań o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych. Warto uprzedzić osobę pobierającą, jeśli mdleje się na widok krwi – personel podejmie odpowiednie środki zaradcze. Po pobraniu krwi należy zjeść coś pożywnego.
1 KRZYWA CUKROWA / INSULINOWA
Nie zaleca się zmiany sposobu żywienia przed wykonaniem badania. Pacjent nie może zażywać leków o działaniu obniżającym poziom glukozy. W dniu wykonania testu należy być na czczo, najlepiej po przespanej nocy. Po zgłoszeniu się do Punktu Pobrań i zarejestrowaniu badania, pacjent najpierw ma mierzony poziom glukozy glukometrem (krew z nakłucia palca). Jeśli wynik na czczo pozwoli na bezpieczne wykonanie testu obciążenia glukozą – pobierana jest krew żylna. Następnie pacjent otrzymuje do wypicia roztwór glukozy. Pacjenci powinni zaopatrzyć się w glukozę. Kolejne pobrania realizowane są po upływie 1 i 2 godzin (w zależności od rodzaju testu).
Ważne, aby czas pomiędzy pobraniami krwi spędzić w poczekalni, w pozycji siedzącej. To dlatego, że po przyjęciu roztworu glukozy, dochodzi do wyrzutu insuliny. Następuje wówczas uczucie senności, nudności. Mogą pojawić się też zawroty głowy. W tym czasie, nie wolno ani jeść, ani pić.
Nie zaleca się powtarzać badania, w krótkich odstępach czasu.
II BADANIE MOCZU (OGÓLNE)
1 BADANIE OGÓLNE MOCZU
Przed pobraniem materiału należy umyć okolice cewki moczowej. Aby wynik był miarodajny zaleca się, aby w dniach poprzedzających wykonanie badania stosować zwyczajną dietę, unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, zachować abstynencję seksualną (w dobie poprzedzającej badanie). Nie zaleca się oddawania moczu do badania na 2 dni przed i 2 dni po menstruacji. Materiałem do badania jest mocz poranny, który pobiera się do fiolki na mocz. Mocz do badania powinien pochodzić z tzw. środkowego strumienia. Pierwszą, niewielką ilość moczu należy oddać do toalety. Następną porcję do fiolki, a końcową znów do toalety. Jeśli pacjent nie może dostarczyć materiału natychmiast, umieszcza mocz w lodówce i przynosi do zbadania w ciągu 2-3 godzin.
III BADANIE KAŁU
Przed planowanym badaniem kału pacjent powinien zaopatrzyć się w plastikowy, jednorazowy pojemnik (dostępne w aptekach).
Przed oddaniem kału należy całkowicie opróżnić pęcherz moczowy. Świeży kał pobiera się z kilku miejsc za pomocą szpatułki do pojemnika, w ilości odpowiadającej wielkości orzecha włoskiego.
Należy unikać zanieczyszczenia materiału moczem oraz środkami chemicznymi używanymi do dezynfekcji toalet. Po pobraniu pojemnik na kał należy szczelnie zamknąć i dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie. Jeżeli nie ma możliwości dostarczenia materiału do laboratorium bezpośrednio po pobraniu, należy materiał przechować w temperaturze lodówki, jednak nie dłużej niż 24 godziny. Kał na badanie parazytologiczne (kał na pasożyty) pobiera się 3-krotnie w odstępach 2-4 dniowych. Taki sposób postępowania znacznie podnosi prawdopodobieństwo wykrycia pasożytów. Zaleca się pobieranie nie wcześniej niż 2 tygodnie po zakończeniu kuracji antybiotykowej. Do defekacji nie używać czopków.
Laboratorium nie przyjmuje do badań kału pobranego do innych pojemników (słoiki, butelki itp.).